W krainie zamków i Drakuli – Rumunia (6 dni)

///W krainie zamków i Drakuli – Rumunia (6 dni)
W krainie zamków i Drakuli – Rumunia (6 dni)2017-02-09T12:18:34+00:00

W krainie zamków i Drakuli – Rumunia (6 dni) – kod RUM.6.1

DZIEŃ 1

Ok. 5.00 zbiórka uczestników i wyjazd. Przejazd przez Słowację i Węgry w kierunku Rumunii. Ok. godz. 20.00 przyjazd do miejscowości ARAD w Rumunii. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu przejazd do miejscowości ALBA IULIA, jednej ze stolic Siedmiogrodu (Transylwanii), słynącej z doskonałych win. Zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę, który walczył po stronie polskiego króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warna. W centrum założenia miasta znajduje się cerkiew katedralna Świętej Trójcy. Przejazd do HUNEDOARY, gdzie zwiedzimy wnętrza XVI – wiecznego gotyckiego zamku – jednego z najpiękniejszych w Rumunii. Następnie zwiedzanie SYBINU – zwanego miastem artystów, jednego z największych rumuńskich średniowiecznych kompleksów miejskich, który w 2007 r. został wybrany na Europejską Stolicę Kultury. Miasto, które leży na skrzyżowaniu kultur zachwyca kolorowymi, bajkowymi domami, wieżą zegarową, piękną starówką. Zwiedzanie gotyckiej bazyliki, kościoła ewangelickiego, wizyta przy Moście Łgarzy (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić). Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd słynną, malowniczą, zapierającą dech w piersiach SZOSĄ TRANSFOGARASKĄ (w razie opadów śniegu trasa może być zamknięta i wówczas przejazd odbędzie się alternatywną drogą. Wówczas ze względu na dyspozycję większą ilością czasu będzie miało miejsce zwiedzanie ruin zamku w Poieneari). Postój nad JEZIOREM VIDRARU, gdzie z tarasu widokowego na zaporze (przy dobrej widoczności) można obejrzeć najwyższy szczyt Rumunii – Moldovenau. Jadąc drogą zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci słynnego Drakuli) w POIENARI. To tu według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona hospodara rzuciła się w przepaść, aby nie być wzięta do niewoli. Podobno ta właśnie tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Wlada w okrutnego Drakulę. Następnie udamy się do CURTEA DE ARGES, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy niezwykły przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Wieczorem przejazd do BRASOVA. Zakwaterowanie w hotelu. Uroczysta obiadokolacja biesiadna przy muzyce na żywo z konsumpcją tradycyjnych rumuńskich dań. Nocleg.

DZIEŃ 4

Po śniadaniu przejazd do romantycznego ZAMKU W RASNOVIE, z którego roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Następnie wizyta w ZAMKU BRAN, lepiej znanym jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszkał niegdyś „książę ciemności”), choć faktycznie nie mający nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Perła Karpat” – ZAMEK PELES, bajkowa letnia rezydencja królewska, zbudowana w stylu niemieckiego renesansu. Ostatnim punktem dnia będzie tradycyjna wieś saskich osadników PREJMER, w której przeniesiemy się w klimat architektury obronnej XIX wieku. Podziwiać w niej będziemy jedyny w swoim rodzaju warowny kościół zbudowany dla ochrony przed wrogimi najazdami (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Wieczorem spacer po BRASOVIE – najchętniej odwiedzanym średniowiecznym mieście Rumunii. Tutejszy rynek z barokowymi fasadami uznawany jest za najpiękniejszy w całym kraju. Czas wolny. Nocleg.

DZIEŃ 5

Po śniadaniu przejazd do SIGISHOARY, wspaniałego średniowiecznego miasta, uznawanego za najpiękniejsze w Rumunii, w którym według legendy urodził się Wlad Palownik. Spacer po centrum (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), w którym doskonale zachowała się średniowieczna zabudowa. W czasie wolnym warto w nim przede wszystkim zobaczyć Wieżę Zegarowa z ciekawym muzeum historii, Muzeum Tortur, Muzeum Broni Palnej wraz z niewielka ekspozycja poświęcona Drakuli, dom, w którym w 1431 przyszedł na świat Wlad – Drakula lub zadaszone schody wiodące do gotyckiego Bergkirche. Po południu przejazd do TURDY. Zwiedzanie wspaniałej kopalni soli, która jest jedną z najstarszych na świecie. Sól wydobywana była tu już w czasach rzymskich. Trasa turystyczna obejmuje takie atrakcje jak pływanie łódką po podziemnym jeziorze czy przejażdżka na diabelskim młynie, który znajduje się w jednej z komnat kopalni. Obiekt ten został uznany za najpiękniejsze podziemne miejsce na ziemi. Wieczorem przejazd do miejscowości ORADEA przy granicy z Węgrami. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6

Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze obiadokolacja w Polsce. Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych – ok. 21.00 – 22.00.

Program ma charakter informacyjny i może ulec niewielkim zmianom (m.in. kolejność zwiedzania). Możliwość realizacji pełnego programu wycieczki zależy od dostępności miejsc noclegowych oraz obiektów do zwiedzania w określonych terminach. Cena uzależniona jest od ilości uczestników i terminu wycieczki.

Świadczenia objęte programem wycieczki:
• przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją
• 5 noclegów w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami
• 5 śniadań
• 5 obiadokolacji
• 1 Uroczysta obiadokolacja biesiadna przy muzyce na żywo z konsumpcją tradycyjnych rumuńskich dań
• opieka pilota wycieczki
• przewodnik w Rumunii (przez 4 dni)
• opłaty parkingowe
• opłaty drogowe
• ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie obejmuje:
• biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: